İlk Kurşun Gazetesi
  • 23 Kasım 2018, Cuma 12:00

POLİÇE TAKİBİ

Merhaba. Sigorta poliçelerinin takibi konusuna değineceğiz bugün..

Poliçe Takibi

 

Sigorta yaptırmak ne kadar önemli ise poliçelerin vadelerini takip etmek de o kadar önemlidir. Eğer bu sigorta, yaptırılmasını yasaların zorunlu tuttuğu bir sigorta ise daha da önemlidir. Durum zorunlu trafik sigortası açısından da böyledir. Konumuz zorunlu trafik sigortası olduğu için poliçe süre takip konusunu bu açıdan ele alalım.

Zorunlu trafik sigortası poliçe sürelerinin takibinin iki açından önemi var. Biri hasarsızlık indirimleri, diğeri gecikme cezaları.

Bilindiği gibi 2014 yılı başından itibaren Hazine Müsteşarlığı, zorunlu trafik sigortası poliçe primlerinde serbest tarife uygulaması başlattı. Bunu yaparken de hasarsızlık indirimi ve prim artış oranlarında uygulanan sınırlamaları da kaldırdı.

Şöyle ki, daha önce sigorta şirketleri hiç hasar yaratmayan sürücülere, birinci yıl için yüzde 10, ikinci yıl için yüzde 15 ve üçüncü yıl için yüzde 20 oranında hasarsızlık indirimi yapıyorlardı. Buna karşılık sürekli hasar yaratan ve sigorta şirketi için maliyeti yüksek sürücüler için de birinci yıl için yüzde 20, ikinci yıl için yüzde 40 ve üçüncü yıl ise yüzde 60 oranında prim artışı yapıyorlardı.

İşte serbest tarife uygulamasına geçiş ile birlikte bütün bu sınırlamalar kalktı. Böyle olunca sigorta şirketlerine yük olmayan iyi sürücüleri ödüllendirmek adına, bütün sigorta şirketleri, aynı kasko sigortalarda olduğu gibi, yüzde 70’lere kadar çıkan oranlarda hasarsızlık indirimi uygulayabiliyorlar.

Araç sahipleri için bu yüksek oranlardaki hasarsızlık indirimi çok güzel bir fırsattır. Ancak bir zorunlu trafik sigortası, süresi içinde yenilenmemişse, bu hasarsızlık indirimi de kaybedilebilir. Bu göze alınacak bir durum olmadığından, poliçe süresinin takip edilmesi ve poliçenin zamanında yenilenmesi önemlidir.

Zamanında yenilenmeyen poliçeleri bekleyen ikinci tehlike gecikme cezalarıdır. Süresinden sonra yenilenen zorunlu trafik sigorta poliçelerinde gecikilen her ay için yüzde beş oranında gecikme cezası alınmaktadır. Burada gecikme cezalarının toplamının poliçe priminin yüzde 50’sini geçemeyeceğine yönelik bir sınır var ama yine de ceza ödemek hoş değil.

İşte bu yüzden poliçe süresinin takibi çok önemlidir.

 

Akkoyunlu Sigortacılık ve Aracılık Hizmetleri

0326 7129847


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


TAZİYELER

tümü

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
yukarı çık