İlk Kurşun Gazetesi
  • 03 Aralık 2021, Cuma 0:00
DuyguERDEM

Duygu ERDEM

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uluslararası Engelliler Günü, 1992 senesinden itibaren her 3 Aralık günü değerlendirilen ve Birleşmiş Milletlerce kabul edilen bir gündür. Engelli insanların yaşadıkları problemler sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin kısacası tüm insanların ortak bir problemidir. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayata devam etmeleri ancak toplumsal duyarlılığın olmasıyla mümkün olabilir. Bundan dolayı, engelli vatandaşlara acıyarak yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi doğru olacaktır. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir.

Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge engellilik problemini temelde bir insan hakları sorunu olarak görmektedir. Devletimizin evrensel boyutlarda engellilerini sahiplenme uğraşı, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta gelecektir.

Dünyada 1 milyardan fazla kişi çeşitli engellilik durumuna sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış sebebi ile engelli sayısı da çoğalmaktadır.

Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik şartları sebebiyle özel ihtiyacı olan insanların (yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler, sokak çocukları vb.) korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlerimiz bulunmaktadır.

Engelliliğin önlenmesi için

Tüm yeni doğan bebeklere;

- Yeni doğan işitme taraması,

- Gelişimsel Kalça Çıkığı erken tanı ve tedavisi

- Hemoglobinopati taramaları yapılmakta,

- Erken yaş taramalarının yaygınlaştırılması hazırlıkları yapılmaktadır.

 

Çevremizde ve yakınımızdaki engelli insanları üzecek incitecek davranışlarda bulunmamalıyız. Onlara karşı her zaman empati kurmalıyız. Çünkü hepimiz bir engelli adayıyız. Bundan dolayı engelli insanları dışlamamalıyız, onları topluma kazandırmak için her ortamda ve durumda onlara destek olmalıyız…

                                                              Engelli Olmak Bir Kusur Değildir…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


TAZİYELER

tümü

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
yukarı çık