İlk Kurşun Gazetesi
  • 03 Ekim 2022, Pazartesi 0:00
NecatiİVGİN

Necati İVGİN

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

Hayatın her insan için farklı anlamlar taşıyan çeşitli dönemleri vardır. Yaşlılığın da bu önemli dönemlerden biri olması nedeniyle 1990 yılında Birleşmiş Milletler 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan etmiştir. O tarihten beri 1 Ekim ülkemizde ve tüm dünyada “Dünya Yaşlılar Günü“ olarak anılmaktadır.

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Devlet İstatistik Enstitüsünün nüfus sayımı sonuçlarına göre, Türkiye’de 65 yaş üstü nüfus 1985’de % 4,2 iken, 2000 yılında bu oran % 5,6’dır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2008 yılı verilerine göre ise 65 yaş nüfusun oranı %7,1’dir. 2020 yılında yaşlı nüfusun Türkiye nüfusunun yaklaşık % 7,7’sini oluşturacağı öngörülmektedir.

Yaşlılarımız geçmişten günümüze kadar gelen ve geleceğimizi aydınlatacak olan ışık kaynaklarımızdır. Şunu da unutmayalım ki her insan bir gün yaşlanacaktır.

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkin olması, bilinçli beslenme ve hareketli bir hayat, yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranının artmasına imkân sağlamıştır.

Ülkemizde yaşlı nüfusun büyük olması Avrupa ülkelerinin toplam nüfusu ile karşılaştırıldığında, Danimarka, Slovakya, Finlandiya, Norveç ve Bosna Hersek gibi ülkelerin nüfuslarından daha çok olduğu görülmektedir.

Genç kesimde sağlık hizmetlerin de amaç tedavi iken, yaşlı kesimde esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve koruma altına alınmasıdır. Yaşlılık döneminde sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık sık karşımıza çıkan “görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırma” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi, bu hastalıklarda erken teşhis ve ona uygun tedavisi yapılarak yaşlıların yaşam kalitesinin korunması mümkün olabilir.

Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici hareketler göstermelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında etkilidir. Yaşlılar için yaşamın fazlalığından çok yaşam kalitesinin önemli olduğunu dikkat çekmekte fayda var.

Yaşlılarımız geçmişten bugüne kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır.

Dünya Yaşlılar Günü Kutlu Olsun

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


TAZİYELER

tümü

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık