İlk Kurşun Gazetesi
  • 25 Eylül 2020, Cuma 0:00
PERİHANÖZEL

PERİHAN ÖZEL

EĞİTİMDE BURUK MUTLULUK

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 31 Ağustosta uzaktan, 21 Eylül tarihinde de yüz yüze eğitim şeklinde başlandı. Fakat o eski heyecanı tam olarak yaşayamadan, Dünya çapındaki Corona virüs (Covid-19) salgınının  etkisiyle buruk bir duygu ile başlandı. Yine de öncelikle başta öğretmenlerimiz olmak üzere öğrencilerimize, idarecilerimize ve velilerimize huzurlu, başarılı ve sağlıklı bir Eğitim- Öğretim yılı diliyorum.

Bu süreçte öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin bir çok zorluklarla karşılaştığı  dikkatimi çekti. Bunlardan bazıları; uzaktan eğitim süreçlerinin organizasyonel  olarak merkezi bir yapıyla uyumlu olarak yürütülmesi gerektiği ancak bazı öğrencilerimizin bilgisayar veya web kamerası ya da internet imkanlarının bulunmaması, çalışan annelerin izin sorunu olduğu ve  online eğitim konusunda bakıcılar tarafından evde çalışma ortamlarının sağlanamadığı ve yetersiz kalındığı, öğretmenlerimizin  internet, EBA, ZOOM  derken teknoloji ile  zorlukları yaşadığı gibi…

 Çocuklarımıza gelince;  büyük bir çoğunluğunda amaç eksiliğinin olması, neden okuması gerektiği  bilincinin olmaması, araştırma, düşünme, uygulama konusunda  bilinçlendirilmemesi  sonucunda  çocuklarımız da  bu süreçte zorluklar yaşıyor.

Zorluklar… sorunlar derken bence bu uzaktan eğitim sürecini güzel atlatabilmek için, avantajlarına odaklanarak bakış açımızı değiştirerek en kısa zamanda atlatalım diye düşünüyorum.

Peki nedir bu avantaj dediğinizi duyar gibiyim… Bunlardan;

- Farklı öğrenme teknikleri olduğu, örneğin interaktif videolarla bilgi daha iyi kavratılabildiği,

- Esneklik ile mesafelerin ortadan kaldırıldığı yani istediği zaman istediği yerde bilgilere ulaşabilindiği,

- Coğrafi kısıtların olduğu yerler için ve olağan dışı durumlarda eğitimin aksamadığı ve öğrencinin öğrenmesinin devam ettiği,

- Uzaktan öğrenme platformu varsa bir seferlik maliyet  ödeyip, düşük maliyet ile eğitimi gerçekleştirilebildiği

- Zaman esnekliğini kullanarak devamsızlık, yoklama, geç kalma , erken uyanma gibi sorunları ortadan kaldırıp  istenen saatte istenilen miktarda eğitim alınılabildiği, Ayrıca fiziksel engeli olan dezavantajlı öğrencilerimizin okula giderken yaşadığı sorunlar online eğitim olarak yaşanmadığı gibi…

Elbette ki her şekilde dezavantajlar ve avantajlar olacak ama öncelikle öğrencilerimizin bilinçli, kendi eğitimini yönetebilen,  düşünebilen, araştırabilen ve hayat disiplini olan çocuklarımızın olması gerektiğini vurgulayarak cümlelerimi tamamlamak istiyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


TAZİYELER

tümü

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık