İlk Kurşun Gazetesi

DÖRTYOL BELEDİYE MECLİSİ 2022 YILI 10. MECLİS BİRLEŞİMİNİ YAPTI ESKİ HAL İÇERİSİNDEKİ KAMU YARARI ŞERHİNİN KALDIRILMASI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Dörtyol Belediye Meclisi 2022 yılı 10. Meclis birleşimini 01 Kasım 2022 Salı günü Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin başkanlığında Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Belediye Meclis üyeleri Yasin Taşar, Osman Çil, Fatma Görgen Selimoğlu, Hüseyin Üz, İlyas Uygur, Süleyman Gülbahar, Hakan Kozak, Hüseyin Özen ve Hüseyin Tok yapılan oylamayla mazeretli sayılarak meclis birleşimine katılmadı.

DÖRTYOL BELEDİYE MECLİSİ 2022 YILI 10. MECLİS BİRLEŞİMİNİ YAPTI ESKİ HAL İÇERİSİNDEKİ KAMU YARARI ŞERHİNİN KALDIRILMASI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU
  • 03 Kasım 2022, Perşembe 12:29

Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin alınacak kararların ilçemize hayırlı olmasını temenni etti.

Başkanlık Makamı ve Meclis üyelerince gündeme alınması istenilen konuların görüşülmesinde

İmar Müdürlüğünün 1/1000 lik uygulama imar planlarına olan itirazı meclisin oy birliğiyle gündemin 5. Maddesine eklendi.

İmar Müdürlüğünün Sanayi Mahallesi 61 Ada’da bulunan eski Hal içi projesindeki kamu yayarı şerhinin kaldırılması talebi meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilerek gündemin 6. Maddesine eklendi. Ak Parti Meclis Üyesi Ahmet Alper Soylu Red oyu kullandı. 

Meclis gündeminin 1. Maddesinde 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına askı sürecinde yapılan tüm itirazlar meclis üyelerinin oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. 

2. gündem maddesi olan Belediyenin Banka maaş hesapları hakkında kamu yararı kararı alınması meclis üyelerinin oy birliğiyle karara bağlandı.

3. gündem maddesi olarak Dörtyol Belediyesine ait 2 Adet Çöp Toplama Araçlarının Payas Belediyesine geçici olarak bedelsiz tahsisi Metin Doğluoğlu, Emre Arık, Tuğba Ölmez, Erkal Kara, Fatih Gülen , Yusuf Karapür, Mevlüt Türkan ve Zeki Dere’nin 8 red oyuna rağmen 15 oyla kabul edildi.

4. gündem maddesinde Meclis Karar Özetlerinin yerel gazetede yayınlanması meclisin oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündeme eklenen 5. Maddede Askı süreci devam eden Dörtyol ilçesi 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı ile alakalı olarak İmar Müdürlüğü tarafından yapılan tespitler meclise okundu. Buna göre;1 .Ticari alan Tl ve T2 olarak nitelendirilen alanların yoğunluk değerleri plan üzerinde ve plan notlarında yer almadığından bu alanların yapılaşma koşullarının belirtilmesi,

2.A-2, A-3, A-4, A-5 olarak planı olan konut bölgelerinde bazı alanlarda TAKS ve KAKS değerlerinin plan üzerinde belirtmediğinden bu alanların yapılaşma değerlerinin belirtilmesi,

3. Planda seyrek yoğunluklu konut alanı olarak belirlenen TAİ ve TA2 olarak tanımlanan bölgelerde bazı adalar üzerinde ada ayrım çizgisi olmadığı halde her iki gösteriminde mevcut olduğu tespit edilmiş olup bu alanların tek bir gösterim kategorisinde kalacak şekilde düzeltilmesi,

4.Dörtyol sahil boyunca A-2 kat planlanan adaların bir kısmının 0.15.0.30 bir kısmının 0.20. 0.40, bir kısmının 0,25 0,50 olarak planlandığı görülmektedir. Söz konusu alanda farklı yoğunluk değerleri oluşmakta olup imar kanunun eşitlik ilkesi çerçevesinde bu alanların aynı yoğunluk aralığına alınarak tekrar düzeltilmesi,

5.Ticaret Konut Alanı olarak planlanmış olan fakat üzerinde TİCK sembolü yer almayan alanların sembollerinin eklenmesi,

6. Kuzuculu Mahallesinde yer alan Tarımsal Üretim Tesisi Alanı olarak planlı olan alanın yapılaşma koşullarının plan üzerine ve plan notlarına eklenmesi,

7.Planda tespit edilen hiçbir gösterim olmayan alanların tanımlanması,

8.Kentsel dönüşüm alanı olarak planlı olan alanların tamamının tarama ve gösterimlerinin eklenmesi,

 9. Ocaklı ve Çaylı Mahallelerinde parselasyonu tamamlanmış bölgelerde Ticaret Konut (TİCK) alanı olarak belirlenen parsellerde toplu yapılaşma amacıyla ticari ve konut alanları ayrımı (tekrar parselasyonu) yapılmadan imar izni verilebilmesi ile alakalı plan notu eklenmesi, konularının itirazlar kapsamında değerlendirilerek meclis üyelerinin oy birliyle İmar Komisyonuna havale edildi.

Gündem eklenen 6. ve son maddedeki Eski Hal İçi Projesindeki Kamu Yararı Şerhinin kaldırılması konusu ise tartışmalara neden oldu. Ak Parti Meclis Üyesi Ahmet Alper Soylu meclisin bu konuyu geçen ay görüştüğünü, komisyonların ise bu konuda mahkeme kararının beklenmesi yönünde görüş bildirmiş olduğunu maddenin tekrar gündeme alınmasını doğru bulmadığını belirtti.

CHP Gurup Sözcüsü Emre Arık’da dilekçenin Belediye’ye 21 Ekim 2022 tarihinde verilmiş olduğunu, meclis gündem maddeleri içerisinde yer alabilecekken olağan üstü gündem maddesi olarak getirilmesini manidar bulduklarını ifade etti ve maddenin guruplarda görüşülmediğini belirterek 5 dakikalık ara talep etti.

Verilen aranın ardından madde Plan Bütçe ve İmar Komisyonlarına oy birliği ile havale edildi. 

Meclis 01 Aralık 2022 Perşembe günü saat 15:00’de toplanmak üzere oturumunu sonlandırdı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

TAZİYELER

tümü

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık